Vijesti

Dan ljudskih prava – što je s pravima djece u pokretu?

Sinoć je u rijeci Dragonji na hrvatsko-slovenskoj granici nestala desetogodišnja djevojčica za koju se sumnja da ju je odvukla riječna struja. Nadamo se da njezin život nije još jedan ugašen na našim granicama zbog represivnog migracijskog režima.  

Upravo o strahotama koje proživljavaju djeca u pokretu  progovara nagrađivani dokumentarni film Igra sjenki kojeg danas, na Međunarodni dan ljudskih prava, imate priliku pogledati na RTL2 u 22:20 sati.

Hrvatska premijera Igre sjenki održana je ovog utorka u Zagrebu u sklopu Human Rights Film Festivala. Igra sjenki nizozemskih autorica Eefje Blankevoort i Els van Driel prati tinejdžere koji su izbjegli iz svojih zemalja i putuju čitavom Europom u potrazi za zaštitom i boljim životom. Putuju kroz svijet sjena: svijet minskih polja, divljih životinja, brzih rijeka, krijumčara i granične policije. ‘Igra’ je gorko ironičan izraz za prelazak granica koji je postao uobičajen među djecom u pokretu. Riskirajući svoje živote, kreću na putovanje koje često traje mjesecima ili čak godinama i usput naglo odrastaju. Film je sniman tijekom tri godine, a dio snimki iz filma snimili su sami dječaci svojim mobitelima: od Grčke preko čitavog Balkana do Nizozemske, od Italije do Francuske. 

Film je iznimno važan za hrvatski kontekst jer dokumentira strahote policijskog nasilja koje su nedavno potvrđene i u izvješću Odbora Vijeća Europe protiv mučenja, te direktno daje odgovor na pitanje zašto djeca bez pratnje ne ostaju u Hrvatskoj. 

Nastavno na projekciju filma, održana je tribina o djeci bez pratnje na migracijskim rutama koja je tematizirala kšenja prava i opasnosti s kojima se djeca bez pratnje u pokretu susreću. Tribina koju je moderirala novinarka Ivana Perić, a na kojoj su gostovale redateljica Eefje Blankevoort, Milena Zajović iz udruge Are You Syrious? i Sara Kekuš iz Centra za mirovne studije, dostupna je online.

U Europskoj uniji prošle je godine, prema podacima Eurostata, azil zatražilo 13 600 djece bez pratnje. Brojke djece kojima je to pravo uskraćeno, koja azil nisu uspjela zatražiti daleko su veće. Prema procjenama Mreže Border Violence Monitoring, samo Hrvatska godišnje nezakonito protjera otprilike 25 000 osoba, od kojih su 36% djeca. Djeca bez pratnje kao posebno ranjiva skupina, izložena su teškim oblicima kršenja prava: fizičkom, psihičkom i seksualnom nasilju, krijumčarima, trgovini ljudima, prisilnom radu, uskraćivanju pristupa azilu i liječničkoj pomoći. 

Konvencija o pravima djeteta svakom djetetu, dakle svakoj osobi mlađoj od 18 godina, jamči pravo na zaštitu i pomoć. Nažalost, navedeno i brojna druga prava, ostaju samo mrtvo slovo na papiru. 

Autorice Igre sjenki su, uz pomoć tinejdžera iz filma, sastavile manifest za zaštitu djece u pokretu, sa sljedećim zahtjevima:

  • Djeca moraju moći podnijeti zahtjev za azil na siguran način.
  • Djeca koja stignu u Europu preko Italije ili Grčke moraju biti dovedena u druge zemlje u Europi kako ne bi morala sama nastaviti opasno putovanje.
  • Ne smije biti nasilja nad djecom na granicama u Europi.
  • Azilni postupak mora uzeti u obzir djecu. Više pažnje treba posvetiti suočavanju s traumom i bržem spajanju obitelji.

Manifest Zaštitite djecu u pokretu možete podržati potpisom peticije.  

Danas, na Međunarodni dan ljudskih prava, Zagreb grad-utočište, Inicijativa za preimenovanje Trga Republike Hrvatske u Trg Madine Hussiny i Inicijativa Dobrodošli objavile su video Pravda za Madinu, pravda za djevojčice na hrvatsko-bosanskoj granici! Pozivamo vas da poslušate video i zahtjeve upućene Vladi RH.  

Također, danas, na Međunarodni dan ljudskih prava, novosadske ulice nose imena ljudi čija su ljudska prava bila ugrožena ili koji su se borili/e za svoja prava i prava drugih, pa je tako i Madina Hussiny danas dobila svoju ulicu u Novom Sadu.

U nadi da će se do sljedećeg Dana ljudskih prava poštivati prava i djece i odraslih, dijelimo s vama No Borders Song.

U nastavku donosimo još par važnih vijesti:

Jučer je Vijeće za unutarnje poslove usvojilo Zaključke kojima je potvrdilo da Hrvatska ispunjava sve uvjete za punu primjenu schengenske pravne stečevine. Podsjetimo, ovaj je događaj uslijedio nakon presude Europskog suda za ljudska prava koja potvrđuje da Hrvatska nezakonito protjeruje izbjeglice, kao i objave izvješće Odbora Vijeća Europe protiv mučenja, koje jasno potvrđuje kako Hrvatska nasilnim i nezakonitim postupanjima krši Schengenski zakonik. Na današnji Međunarodni dan ljudskih prava premijer te iste države koja dokazano sustavno krši ljudska prava pak besramno izjavljuje kako su ljudska prava ustavna kategorija i kako se u RH jednako poštuju svim građanima.

Ovog su tjedna Ministarstvo obrane Poljske i javna televizija TVP odžali bizarno “zabavno” koncertno događanje u znak podrške poljskim trupama na granici s Bjelorusijom koje je navodno pratilo tri milijuna ljudi. Kako bismo podsjetili na realnu situaciju koju na poljsko-bjeloruskoj granici proživljavaju izbjeglice, u prilogu vam donosimo izvještaj Grupe Granica.

Naslovna slika iz filma Igra sjenki.

hr Croatian
X