Susret solidarnosti na kojem su sudjelovali Ambasadori solidarnosti iz srednjih škola diljem Hrvatske, kao i učenici osnovnih škola iz Rijeke, Zagreba i Osijeka, održao se povodom 3. Tjedana izbjeglicaMA u ponedjeljak 23.lipnja u klubu Booksa u Zagrebu. Učenici osnovnih škola zajedno sa svojim nastavnicama pripremili su prezentacije projekata koji provode o svojim školama, pa je tako OŠ Tin Ujević iz Osijeka pripremila kratki video prilog o svojim aktivnostima, te prezentaciju sa zanimljivim izjavama kojima upozoravaju kako se odnos prema izbjeglicama treba promijeniti. Naveli su kako su tijekom projekta Škole za solidarnost prikupljali podatke o razlozima, tijeku i posljedicama migracija, kritički promišljali video isječke, raspravljali o ljudskim pravima i pravima djece, sudjelovali u radionici koju su vodile osječke ambasadorice solidarnosti, upoznali se s radom humanitarnih organizacija te izradili plakate kako bi svoja saznanja podijelili sa drugima te izražavali svoje emocije i stavove s izbjeglicama.
Osnovna škola Nikole Tesle iz Rijeke predstavila je svoj projekt „Školsko poslijepodne samo za mene“, koje za cilj ima da se svi učenici u školi osjećaju dobro, sigurno i uspješno. Školsko poslijepodne namijenjeno je učenikicima škole koji se na bilo koji način osjećaju drugačijima, izdvojenima i osamljenima. Uključeno je 16-ero učenika od 1. do 8. razreda različitog imovinskog, vjerskog i nacionalnog porijekla, različitih talenata i sposobnosti, a u sklopu svojih aktivnosti uključili su se i u promoviranje društva dobrodošlice, čime su postali i dio mreže škola za solidarnost.
Zagrebačka osnovna škola Frana Galovića, koja se kao i prihvatilište za tražitelje azila nalazi u Dugavama već godinama radi na otvaranju svoje lokalne zajednice. Predstavili su kako već treću za redom organiziraju biciklijadu za učenike, roditelje i stanovnike naselja Dugave „Dugave pedaliraju“, a uključeni su i u projekt „Nasilje ostavlja tragove – zvoni za nenasilje!“ kroz koji je su razvili projekt „Franov bicikl“. U svojoj školi eksperimentalno provode kurikulum građanskog odgoja i obrazovanja, a kroz radionice i tribine upoznali su se s radom savjetovališta ”Luka Ritz”, udruge za zaštitu okoliša „Zelena akcija” – biciklopopravaljaona, prirodoslovne škola „Vladimir Prelog” i udruga „Krila” terapijsko jahanje.
Susretu solidarnosti prisustvovali su i članovi kolektiva Okus doma, koji su se prestavili tradicionalnom hranom iz različitih djelova svijeta te svojim iskustvima dolaska iz drugih zemalja, izbjeglištva i traženja i dobivanja azila. Razgovoru se priključili i volonteri Centra za mirovne studije koji su govorili o svojem viđenju solidarnosti.
Ambasadori solidarnosti iz Rijeke, Siska, Slavonskog Broda, Vukovara i Osijeka također su predstavili svoje projekte, te odigrali kviz znanja o izbjeglicama.