Broj izbjeglica koje su smještene u kampu iznosi 157. Jedna osoba zatražila je azil i prebačena je u hotel Porin, dvije osobe zatražile su povratak u matičnu zemlju i trenutno su prebačeni u Ježevo, a jedan maloljetnik prebačen je u Osijek i dodijeljen mu je skrbnik. Jedna osoba se nalazi u bolnici u Slavonskom brodu, dok je četveročlana obitelj i dalje u Zagrebu.
Jučer su u kampu održane dvije tribine na kojima je izbjeglicama uz pomoć prevoditelja za arapski, farsi i kurdski pružena većina dostupnih informacija o njihovoj trenutnoj situaciji i mogućnostima, traženju azila u Republici Hrvatskoj ili povratku u matičnu (kada je to moguće) ili neku drugu zemlju. Predavanjima je, u oba sektora, prisustvovao velik broj izbjeglica. Pitanja je s njihove strane bilo mnogo, a reakcije su bile različite. Zanimalo ih je zašto se nalaze u Hrvatskoj i zašto nemaju slobodu kretanja, hoće li moći nastaviti svoj put prema Njemačkoj i mogu li biti spojeni s članovima obitelji koji se nalaze u nekoj od zemalja EU. Zanimalo ih je i kakvi bi im uvjeti bili osigurani tijekom postupka traženja međunarodne zaštite i u slučaju da istu dobiju, kao i mogućnosti putovanja i rada u drugim zemljama EU. Neslužbeno smo saznali kako je 11 osoba iz sektora s obiteljima izrazilo namjeru za traženjem azila još za trajanja prve tribine, zbog čega možemo pretpostaviti da će taj broj biti i veći. Nadamo se kako to znači da su dobili informacije koje su im bile potrebne za donošenje odluke.
Danas će se izbjeglicama obratiti, i s njima moliti, glavni imam Medžlisa islamske zajednice Slavonski Brod Husret ef. Hasanović. Za tu su priliku jučer u sektorima pripremljeni šatori za molitvu u koje je postavljen veliki tepih i Kur’ani koje je za potrebe izbjeglica ustupila Islamska zajednica u Hrvatskoj.
Sirijski opservatorij za ljudska prava navodi kako je šesnaest izbjeglica, od čega troje djece, ubijeno od strane turskih graničara u posljednja četiri mjeseca, prelazeći u Tursku. Također, sumnjaju kako bi broj ubijenih izbjeglica mogao biti i veći od navedenog. Te informacije bacaju dodatnu sumnju na sporazum EU i Turske i na zaključak kako je Turska „sigurna treća zemlja“ za izbjeglice koje bježe od rata.
Na sastanku UN-a u srijedu, predstavnici 92 države nisu postigli dogovor o znatnom povećanju broja preseljenja sirijskih izbjeglica, prenosi Human Rights Watch. UNHCR, domaćin sastanka, zatražio je drastično povećanje obećanog broja preseljenja, odnosno na 480.000 za sirijske izbjeglice u iduće tri godine. Zemlje su ranije dogovorile samo 179.000 preseljenja za sirijske državljane, dok je na sastanku taj broj uvećan za samo 6.000 ljudi.
Grčka je vlada u parlamentarnu proceduru uputila prijedlog zakona koji bi trebao omogućiti potpunu primjenu sporazuma postignutog između EU i Turske, a izbjeglicama i tražiteljima azila dati nove uvjete. Parlament će o zakonu odlučivati već danas, dok su vraćanja izbjeglica u Tursku najavljena za ponedjeljak.
Europska unija izradila je planove (s oznakom povjerljivosti) za slanje 80.000 afganistanskih tražitelja azila i izbjeglica natrag u njihovu ratom razorenu zemlju. Afganistanska vlada protivi se ovom planu i naglašava kako ne može garantirati njihovu sigurnost te kako nema sredstva za njihovo preseljenje, piše ABC.
Foto: HINA/ EPA/SIMELA PANTZARTZI