Potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans izjavio je kako će vraćanje izbjeglica iz Grčke u Tursku biti u skladu s međunarodnim i europskim pravom i kako će svaka osoba biti tretirana zasebno te kako kolektivnog vraćanja izbjeglica neće biti. Naglasio je kako će svi imati mogućnost podnijeti zahtjev za azil i pravo na žalbu, te da EU neće okrenuti leđa izbjeglicama koje će imati pravo na međunarodnu zaštitu, bilo u Europskoj uniji, bilo u Turskoj.
Uoči summita Europskog vijeća, na sjednici 17. i 18. ožujka 2016. godine, Europsko vijeće za izbjeglice i prognanike poziva šefove država da preuzmu političko vodstvo i utru put zajedničkom odgovoru Europske unije na situaciju koja je prvenstveno izbjeglička kriza, a ne samo migracijski fenomen. Odgovor se mora temeljiti na načelu solidarnosti, prevednoj podjeli odgovornosti i poštivanju ljudskih prava. Trenutni fragmentirani nacionalni pristupi dovode do dodatnih patnji izbjeglica koje dolaze u EU i rezultiraju erozijom umjesto ponovnom uspostavom vladavine prava u EU.
Europa mora odbaciti plan “jedan za jedan” predložen na summitu prošlog tjedna. Potrebno je uspostaviti program preseljenja izbjeglica, razviti sigurne i legalne putove prema Europi, ne vraćati izbjeglice prema Dublinskim dogovorima te zamijeniti Dublinski sustav onim koji će biti zasnovan na ljudskim pravima, pomoći Grčkoj u hitnom odgovoru na humanitarnu krizu i održati adekvatne akcije potrage i spašavanja izbjeglica, ističe ECRE. Cijelu izjavu, objavljenu uoči summita čelnika EU, možete pročitati .
Nakon šest mjeseci humanitarne krize u Hrvatskoj, Inicijative Dobrodošli! i Are You Syrious? su jučer, na predstavljanju izvještaja o sustavnom kršenju ljudskih prava u zatvorenim dijelovima Zimskog prihvatno-tranzitnog centra u Slavonskom Brodu, istaknuli kako je sudbina prisilno zadržanih izbjeglica nepoznata, kako njima, tako i javnosti. Osobama u detenciji se pritom traženje azila nameće kao jedina opcija za bijeg iz represivnog i dehumaniziranog okružja.
U navedenom zatvorenom dijelu kampa jučer se nalazila 231 osoba, dok je 5 osoba zatražilo azil.
Potrebno je istaknuti kako nedavne multilateralne odluke ne amnestiraju tijela hrvatske vlasti od kršenja ljudskih prava te nepoštivanja zakona i međunarodnog prava. Hrvatska bi zbog vlastite ratne prošlosti i izbjegličkog iskustva morala pravednije postupiti.
Foto: HINA (Grčka)