Od srijede je u patrole za obranu schengenske granice od ulazaka izbjeglica preko zelenih granica iz Hrvatske uključeno 80 slovenskih vojnika. Vojska zajedno s graničnom policijom patrolira i može zaustaviti i zatražiti od izbjeglica osobne dokumente na području policijskih uprava Koper, Novo Mesto, Celje i Maribor. U slučaju dolaska većeg broja izbjeglica mogu ih zadržati i pozvati u pomoć dodatne policijske snage i civilnu zaštitu te u samoobrani upotrijebiti silu. Inicijativa dobrodošli ističe kako minitarizacija nije rješenje i kako bi Europske zemlje umjesto zaštite granica od izbjeglica, trebale težiti zaštiti izbjeglica.
Nekoliko stotina afganistanskih izbjeglica koji su se našli zarobljeni u Grčkoj, utaborili su se na jednom atenskom trgu, te spavaju na pokrivačima ili komadima kartona. Izbjeglice upozoravaju kako su u Afganistanu u smrtnoj opasnosti te da se nadaju da će se granica prema drugim europskim zemljama otvoriti. Volonteri iz Grčke i Nizozemske dijele im hitne potrepštine.
U subotu 27. veljače, Zagreb se pridružuje Europskom maršu za prava izbjeglica, zahtjevajući siguran prolaz za sve. Okupljanje sudionika marša predviđeno je u 11:30 ispred muzeja Mimara. Europski marš za prava izbjeglica odvijat će se u više od 100 gradova u preko 20 zemalja, a osim u Zagrebu, građani i građanke će se okupiti i u još nekim hrvatskim gradovima.