U Slavonskom brodu je u utorak bio topliji i miran dan. U izbjeglički kamp su stigla ukupno tri vlaka: oko 9 sati ujutro, 15 sati poslijepodne i 21 sat navečer. Kroz kamp je danas prošlo otprilike 2000 izbjeglica. Donacija je bilo dovoljno i većina izbjeglica je bila toplo odjevena, ali su prevoditelji u komunikaciji s njima primijetili da ih dosta boluje od bronhitisa. Jedan Iračanin je danas ostao u kampu kako bi zaliječio ozlijeđenu ruku.
Kamp su danas posjetili predstavnici CARE International-a. U kampu su održali radne sastanke i dali izjave za medije.
Iz Europe danas, nažalost, stižu samo ružne vijesti:
Danski parlament usvojio je izmjene kontroverznog zakona usmjerene na odvraćanje izbjeglica od traženja azila odgađanjem spajanja obitelji i dopuštanjem vlasti da izbjeglicama oduzme dragocjenosti. Izmjenama se postiglo samo to da izbjeglice, umjesto prvotno predloženih 3000 DKK, mogu zadržati do 10 000 DKK vlastitih dragocjenosti. Navedenom se odlukom ozbiljno ugrožavaju ljudska prava, dostojanstvo i sigurnost ljudi koji dolaze u Europu kako bi preživjeli, a nemoguće je ne primijetiti koliko te mjere sliče onima koje su se primjenjivale na Židovima tijekom nacističkog režima u Njemačkoj.
Turska novinska agencija izvjestila je kako je na moru poginulo četvero izbjeglica, od kojih troje djece, u potonuću krijumčarskog broda koji je prevozio izbjeglice iz Sirije prema Grčkoj. Tijela su pronađena u utorak u blizini malenog grčkog otoka Farmakonissi, a obalna je straža u potrazi za daljnjim mogućim žrtvama.
Turska obalna straža navodi kako je u ovoj godini 57 izbjeglica poginulo u turskim vodama pokušavajući prijeći opasan put do grčkih otoka.
Iz istih voda nam stiže još jedna strašna vijest. Iako su spasioci bili u blizini nesreće, najmanje 31 izbjeglica utopilo se u Egejskom moru, jer se brod nalazio u turskim, a ne u međunarodnim vodama. Ekipa spasilaca plovila je u međunarodnim vodama u blizini grčkog otoka Lesbos kad su čuli vijesti o brodu izbjeglica u blizini, ali pritom nisu usmjereni na mjesto nesreće.
Pomorski zakon navodi da izbjeglice moraju samostalno prijeći granice i da bilo tko tko im pomaže u tome može biti optužen za krijumčarenje ljudi. Zbog tih pravila, spasioci obično procjenjuju brodove izbjeglica iz daljine i čekaju da prijeđu pomorske granice bez tuđe pomoći, ali ukoliko je početna procjena da plovilo predstavlja prijetnju životu izbjeglica, onda spasioci ne čekaju s intervencijom. Nažalost, to nije uvijek slučaj. Više detalja možete pronaći ovdje.
FOTO: Yannis Behrakis/Reuters